В українських ВНЗ стане менше бюджетних місць, але якість освіти виросте

Верховна Рада вирішила змінити порядок фінансування українських ВНЗ. Ключова ідея депутатів проста: більше грошей з державної скарбниці повинні отримувати найуспішніші університети.

Щоб отримати гроші, університети повинні будуть працевлаштувати студентів

Верховна Рада вирішила змінити порядок фінансування українських ВНЗ. Ключова ідея депутатів проста: більше грошей з державної скарбниці повинні отримувати найуспішніші університети. Однак експерти попереджають, що реформа обернеться катастрофою, в результаті якої під ніж підуть регіональні ВНЗ, а країну наповнять тисячі низькокваліфікованих вчених.

Гроші – найкращим

За словами нардепа від «Голосу» і члена Комітету ВР у справах освіти, науки і інвестицій Інни Совсун, яка минулого тижня внесла в Раду законопроект з відповідними новаціями, непрозоре фінансування і розпорошення коштів між сотнями вузів без прив’язки до їх ефективності – одна з найбільших проблем вітчизняної освітньої системи. Нинішній підхід позбавляє університети стимулу до розвитку, і в той же час заохочує залучати до ВНЗ якомога більше студентів, не піклуючись про матеріальне забезпечення закладу та якість навчання.

Щоб змінити це Інна Совсун пропонує створити чітку формулу, виходячи з якої буде розраховується ступінь успішності ВНЗ. Така модель фінансування, заснована на показниках успішності (performance-based funding), написала вона в колонці на «ДТ», використовується в більшості європейських країн.

Поки нардеп озвучила тільки п’ять критеріїв успішності, помітивши, що остаточний список затверджуватиметься Кабміном за поданням МОН:

Кількість студентів, які отримали право на навчання у вищому навчальному закладі.
Рівень працевлаштування випускників.
Результати наукової роботи.
Залучення коштів на наукову роботу від бізнесу.
Інтернаціоналізація вузу, основна характеристика якої – кількість залучених до викладання іноземних фахівців.

Слід сказати, що подібну ідею виношують і в профільному міністерстві. Днями глава МОН Анна Новосад в інтерв’ю українським ЗМІ повідомила, що відомство працює над реформою фінансування ВНЗ. Вона також передбачає розподіл бюджетних коштів виходячи з чітких, виписаних в законі, критеріїв. Якими саме їх бачать в Кабміні – поки невідомо. Підготувати законодавчу базу для змін в уряді обіцяють до кінця року.

Panasjuk Inna Petrivna

Слідкуй за нами

Не соромтесь, звертайтесь. Ми любимо зустрічатися з цікавими людьми та заводити нових друзів.